Opis
Knjiga W.J.T. Mitchella predstavlja autorovo najznačajnije djelo kojim je otvorio novu etapu u razvitku povijesti umjetnosti kao interdiciplinarne znanosti o sllici. Riječ je o jednom od najznačajnijih teoretičara vizualne kulture, vizualnih umjetnosti i pojma slike našega doba. Mitchell je profesor na Odjelu za engleski jezik Sveučilišta u Chicagu, glavni je urednik časopisa Critical Inquiry i pisac brojnih studija o aktualnim problemima umjetnosti i slike.
Mitchell zasniva novu metateoriju kao pokušaj razumijevanja vizualne kulture iz ideje kulturnoga konstruktivizma, drukčije rečeno, vizualna konstrukcija kulture odlučuje o načinu reprezentacije i interpretacije same nove medijske kulture.
Svoj je zadatak autor u ovoj knjizi definirao obratom poznate teorije sociologa Bergera i Luckmanna o društvenoj konstrukciji stvarnosti u vizualnu konstrukciju stvarnosti. Slika prethodi sama sebi i sebi određuje kodove, mogućnosti i značenja. Suprotstavljajući se filozofu pragmatistu Richardu Rortyju i njegovu jezičnome zaokretu (linguistic turn), Mitchell je postavio predmet vizualne kulture kao pluralni svijet slika s kojeg se mora otkloniti naslaga simboličkog (povijesno-kulturnoga) viška značenja.
Ovo djelo osnova je za razumijevanje suvremenih vizualnih studija danas kao interdisciplinarnog zahvata u akademski preokret razmatranja odnosa umjetnoisti, društva, kulture i medija.
Knjiga je namijenjena cjelokupnoj kultunoj javnosti, a osobito teoretičarima vizualnosti, povjesničarima umjetnosti, filozofima, semiotičarima, teoretičarima suvremene kulture.