Vinko Foretić: Povijest Dubrovnika do 1808. I, II

39.82  (300.02 kn)

Šifra: BS-09777

Izdavač i godina: Nakladni zavod MH, 1980.

Broj stranica: I-359, II-509

Uvez: tvrdi

Format: 24,5 x 17,5 cm

Nema na zalihi

Pridružite se listi čekanja kako biste dobili e-poruku kada ovaj proizvod postane dostupan

Kategorija:

Opis

Vinko Foretić: Povijest Dubrovnika do 1808. I-II

Pretisak prvog izdanja iz 1980g,koje ima kazalo autora što prvo izdanje nije sadržavalo.

Potkraj života Foretić je objavio svoje kapitalno djelo, dvosveščanu sintezu dubrovačke povijesti Povijest Dubrovnika do 1808. (1980). U tim je knjigama sažet i sintetiziran Foretićev životni rad na dubrovačkoj povijesti. Poznavanje goleme literature, znanstveno iskustvo i višedesetljetni rad na izvornom gradivu omogućili su autoru da sustavno, za širi krug čitateljstva kao i za znanstvenu publiku izloži povijest Dubrovnika od ranoga srednjeg vijeka do sloma Republike 1808. godine. Sve prije izrečene znanstvene kvalitete krase i to Foretićevo djelo. Prva knjiga obuhvaća razdoblje do 1526. i kronološki prati proces nastanka i razvoja dubrovačke komune, prvo pod bizantskim i kratkotrajnim normanskim suverenitetom, a potom pod vrhovnom mletačkom vlašću. Minuciozno je obrađen postupni proces dubrovačkog osamostaljenja i prerastanja komune u Republiku koji je bio obilježen diplomatskim uspjesima, a pokatkad sukobima i pravim ratovima koje su Dubrovčani vodili sa susjednim vladarima u zaleđu. Pritom Foretić razmatra unutarnje i vanjske aspekte dubrovačkih političkih odnosa, argumentirajući svoje prosudbe i sučeljavajući različita gledišta o prijepornim pitanjima. Iako je razdoblje početnih osmanskih osvajanja obuhvaćeno u prvoj knjizi, detaljnoj analizi dubrovačko-osmanskih odnosa posvećen je znatan dio druge knjige koja započinje događajima nakon mohačkog poraza 1526. U tom su svesku obrađeni promjenljivi odnosi Republike s europskim silama, ponajprije španjolskim i austrijskim Habsburgovcima te s engleskim, francuskim i ruskim dvorom. Foretićeva analiza trnovitog puta dubrovačke politike, osobito tijekom borbe za opstanak Republike nakon velike trešnje 1667. baca pravo svjetlo na prečesto idealizirane i shematizirane prikaze dubrovačke povijesne zbilje.

Iako okosnicu Foretićeva izlaganja tvori politički razvoj Dubrovnika i proces međunarodnog uspona Republike koja je zahvaljujući geopolitičkom položaju postala važna gospodarska točka civilizacijskog dodira Istoka i Zapada, u Povijesti Dubrovnika obuhvaćeni su svi bitni aspekti dubrovačke povijesti, od društvenih gibanja do gospodarstva i kulturne baštine. Upravo najopsežnije poglavlje u drugoj knjizi nosi naslov Opći pogled na kulturu i pripada među najinstruktivnije prikaze takve vrste.

Foretićeva Povijest Dubrovnika do 1808. ostaje temeljna knjiga i početnica za sve koji se žele upoznati s dubrovačkom prošlošću.

Pročitaj više