Valentina Gulin Zrnić: Kvartovska spika

12.00  (90.41 kn)

NA SKLADIŠTU. DOSTUPNO UNUTAR 24H U ANTIKVARIJATU ILI ODMAH PUTEM INTERNETSKE NARUDŽBE.

SKU: BS-53428 Kategorija:

Opis

Naselja socijalističke izgradnje, moderni urbanizam, funkcionalne zone i stambene zajednice stvaraju nova iskustva življenja u našim gradovima druge polovice 20. stoljeća. U tom je razdoblju u Zagrebu, u južnom dijelu grada, izgrađeno desetak novih stambenih naselja. Ovdje su bili rukavci Save i žabe su kreketale i bili smo svi isti… počinje priču o doseljenju u Novi Zagreb jedan šezdesetogodišnjak. Osobne i obiteljske povijesti prepleću se s poviješću grada i temelj su ove kulturnoantropološke urbane studije. U njoj se propituju značenja upisana u grad jukstaponiranjem urbanističkih, socioloških i ideoloških diskursa kao i ona koja nastaju na temelju življenog iskustva.

Kako su se nova naselja uopće gradila? Zašto je Južni Zagreb preimenovan u Novi Zagreb? Što se događa u naseljima tijekom vremena? Stvaraju li se lokalni urbani identiteti? To su samo neka od postavljenih pitanja u knjizi koja sažima dokumentaristički i etnografski pristup. Dio je to naše urbane svakodnevice koja je bliska i prepoznatljiva stanovnicima gradova. Istovremeno, otvara se forum za raspravu o semantičkom kodiranju grada, urbanim procesima, kulturnoj memoriji grada, o prostoru, lokalnoj zajednici i identitetu. Navedene teme dotiču etnologiju, kulturnu antropologiju, urbanu sociologiju i sociologiju prostora, kulturnu geografiju, urbanu historiju, povijest umjetnosti, arhitekturu i urbanizam, kao i upravljanje gradom te lokalni civilni aktivizam.

Ova je knjiga kulturnoantropološka studija o gradu i o novim dijelovima grada. U Zagrebu, konkretno, tijekom druge polovice 20. stoljeća, južno od Save izgrađeno je desetak novih stambenih naselja u kojima danas živi sto­tinjak tisuća stanovnika. Studija se temelji na iskustvima življenja u novozagrebačkim naseljima i ispisuje jednu drukčiju urbanu povijest: onu u kojoj se priča o gradu plete iz biografskih priča njegovih građana.

Novi Zagreb danas više i nije tako nov. U njegovoj sad već polustoljetnoj povijesti neke generacije su odrasle, neke ostarjele, neki su se odselili, neki doselili. Dinamika grada, prostora, zajednica, kvartova pretpostavka je ove studije, a u podlozi kulturnoantropološkog pristupa jest bavljenje značenjima grada: koja su sve značenja upisana u izgradnju dijela grada, tko ih upisuje, kako su se ona mijenjala, kako su ih stanovnici interiorizirali; koje narativne i svakodnevne prakse čine življeno iskustvo novozagrebačkih kvartova?

Teorijsko-metodoloŠke pretpostavke istraživanja definirane su u prvome poglavlju. U drugome su dijelu dokumentaristički skicirani raznovrsni čimbe­nici izgradnje Novog Zagreba i njihova interakcija. Treći je dio deskriptivne naravi, a temelji se na etnografskom istraživanju i interpretaciji društveno-kulturne konstrukcije grada. Četvrti, završni dio studije podcrtava simboličke procese izgradnje zajednice i stvaranja mjesta u kojima se grad definira kao mnogoznačno iskustvo. Čitatelj poglavlja uopće ne mora čitati redom.

Valentina Gulin Zrnić znanstvena je suradnica u Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.

Dodatne informacije

Šifra:

BS-53428

Izdavač i godina:

Institut za etnologiju i folkloristiku, 2009.

Broj stranica:

297

Uvez:

Meki

Format:

20×15 cm.

Stanje:

Izvrsno

Dodaj u košaricu