Steve Jones: Jezik gena

11.95  (90.04 kn)

Šifra: BS – 35457

Izdavač i godina: Jesenski i turk, Zagreb 2007.

Broj stranica: 304

Uvez: meki

Format: 21 x 15 cm

Stanje: izvrsno ( sadrži posvetu )

Nema na zalihi

Pridružite se listi čekanja kako biste dobili e-poruku kada ovaj proizvod postane dostupan

Opis

“U srži je znanstvenih teorija da ne mogu sve riješiti. Na pitanja koja postavljaju filozofi – ili djeca – znanost ne može odgovoriti: zašto smo ovdje, koji je smisao našeg bivanja, kako bismo se trebali ponašati? Genetika ništa ne kaže o tome zbog čega su ljudi nešto više od pukih strojeva koje pokreće biologija, ne kaže ništa o tome što nas čini čovječnima. Ta su pitanja zanimljiva, ali znanstvenici nisu pozvani na njih odgovoriti ništa više nego bilo tko drugi. Humana genetika pati od visokog mišljenja o sebi. U svojoj povijesti uglavnom nije uspijevala shvatiti vlastita ograničenja. Spoznaje su genetici priskrbile skromnost, ali njezina nova svijest otvara društvene i etičke probleme na koje do sada nismo obraćali pažnju.
Ovo je knjiga o tome što nam genetika može – i ne može – reći o nama samima. Njezin naslov, “Jezik gena”, ističe sadržanu analogiju, usporedbu između biološke evolucije i povijesti jezika. Nasljeđe je govor kroz vrijeme, niz uputa koje se prenose s naraštaja na naraštaj. Ima svoj rječnik – gene same – zatim gramatiku, način na koji su informacije posložene, i literaturu, tisuće uputa potrebnih da se načini ljudsko biće. Zasniva se na molekuli DNA, čuvenoj dvostrukoj uzvojnici, ikoni dvadesetog stoljeća.
U ovom dopunjenom izdanju “Jezika gena” nastojao sam obuhvatiti mnoga otkrića nastala od prvog izdanja; mapu ljudske DNA, genetičko manipuliranje biljkama i životinjama, kao i u našu novu sposobnost da tražimo urođene bolesti. Nastojao sam i da knjiga ostane jednakog opsega pa sam odbacio nekoliko dijelova da bih dao prostora postignućima iz posljednjeg desetljeća”. (Steve Jones)
«Jezik gena» nastao je na temelju popularnih Reithovih predavanja što ih je Steve Jones održao na BBC radiju početkom 1990-ih. «Jezik gena» ostalo je najradije čitanim Jonesovim djelom. Pouzdan je uvod u genetiku, ali i mnogo više: u priču su uključena i antropološka istraživanja kao i kulturna povijest, razvoj jezika, odnos prezimena i gena, spolna selekcija, genetički inženjering i mnoge druge teme. Autor nudi iznimno profinjen i neobično suvremen pogled na neka od vječnih pjtanja čovječanstva: što smo, što smo bili, i što ćemo možda postati.
Knjiga je osvojila ‘Aventis’, najprestižniju svjetsku nagradu za znanstvenu prozu.

Pročitaj više