Opis
Parodije Predraga Lucića
“Bahtin bi, da je živ, možda u Lucićevom parodiranju čitanke vidio početak nastajanja nove vrste koja će domoljubnu i otadžbinsku čitanku jednom vrgnuti u ropotarnicu. Čas nije nepogodan da se i ljudi na fakultetima, kojima su i usta i bilježnice pune raznih dekonstrukcija, stvaralački pozabave jednim blistavim primjerom za to čime se bave.” Ovom rečenicom knjigu Protiv svih nastava, zbirku od četiri eseja o parodijama Predraga Lucića, finalizira Sinan Gudžević.
Prvi Gudžević esej govori o prvoj Lucićevoj knjizi parodija Haiku, haiku, jebem ti maiku, dok se ostala tri bave njegovim tour de forceom, čitankama koje uvode potpuno novi parodijski žanr na svjetsku scenu, nemjerljiv s bilo čime do sada napisanim, a posebnu težinu daje im njihov opseg od ukupno 1820 (!) stranica. Već naslovi Čitanki daju naslutiti gozbu duha koja se u njima krije: Sun Tzu na prozorčiću (Čitanka iz nastranih književnosti za prve razrede vojnih, vjerskih i civilnih škola), Bezgaća povijesne zbiljnosti 1 i 2 (Čitanka za ponavljače povijesti u drugim razredima domoljubnih, poslovnih i trgovačkih škola), Gusle u magli (Čitanka iz prirode i društva za treće razrede glazbenih, književnih i medicinskih škola). Dodajmo i da je gradivo u svakoj čitanki pravilno raspoređeno u dva polugodišta s po šest nastavnih jedinica, te da ga prati prikladan, edukacijski materijal: pitanja i odgovori za razumijevanje pročitanog, citati, bibliografski navodi… Osim neosporive duhovitosti Lucić je jedinstven i po enciklopedijskoj akribiji. Čitanke su svojevrsna paralelna (kontra)povijest naših krajeva, etno i eko zaliha, višestruko kodirana književnost, naprosto knjige neiscrpne dubine. Interpretacijski praktično nemaju dna i otvaraju bezdane zbilje u koju smo upali. No, nemaju ni “duplo dno”: Lucićev humanistički i emancipirajući stav ni u trenu nije dvojben.
Sinan Gudžević je o “fenomenu Lucić” prvi opsežnije progovorio upisujući ga na vrh parodijske tradicije od antike naovamo.