Ronald D.Asmus: Opening NATO’s Door

15.93  (120.02 kn)

Šifra: BS – 31459

Izdavač i godina: Columbia University Press, New York, 2002.

Broj stranica: 372

Uvez: meki

Format: 23×15 cm

Stanje: izvrsno

Opis

Kako i zašto je NATO, hladnoratovska vojna alijansa stvorena 1949. za suprotstavljanje Staljinovom SSSR-u, postao kamen temeljac novog sigurnosnog poretka za posthladnoratovsku Europu? Zašto su, umjesto da se povuku iz Europe nakon sloma komunizma, SAD pokrenule najveću ekspanziju američke predanosti starom kontinentu u posljednjih nekoliko desetljeća? Napisao insajder na visokoj razini, Opening NATO’s Doordaje konačan prikaz ideja, politike i diplomacije koji su ušli u povijesnu odluku o proširenju NATO-a na srednju i istočnu Europu. Oslanjajući se na još uvijek povjerljive arhive američkog State Departmenta, Ronald D. Asmus pripovijeda kako i zašto su američki kreatori politike, protiv strašnih izgleda u zemlji i inozemstvu, proširili NATO kao dio šire strategije za prevladavanje hladnoratovske podjele u Europi i modernizaciju Savez za novu eru.

Asmus je bio jedan od prvih zagovornika i intelektualnih arhitekata proširenja NATO-a na srednju i istočnu Europu nakon sloma komunizma ranih 1990-ih, a kasnije je služio kao glavni pomoćnik državne tajnice Madeleine Albright i zamjenika tajnika Strobea Talbotta, odgovornog za europsku sigurnost pitanja. Bio je uključen u ključne pregovore koji su doveli do odluke NATO-a da uputi pozive Poljskoj, Mađarskoj i Češkoj, potpisivanja Temeljnog akta NATO-Rusija i konačno ratifikacije proširenja od strane američkog Senata.

Asmus dokumentira kako je Clintonova administracija nastojala razviti obrazloženje za novi NATO koji bi povezao SAD i Europu u posthladnoratovskoj eri kao što su to bili tijekom borbe protiv komunizma. Za Clintonovu administraciju, proširenje NATO-a postalo je središnji dio šire agende za modernizaciju američko-europskog strateškog partnerstva za budućnost. Ta strategija odražava američku predanost širenju demokracije i zapadnih vrijednosti, važnost koja se pridaje modernizaciji ključnih saveza Washingtona za sve globaliziraniji svijet i činjenicu da je Clintonova administracija gledala na Europu kao na prirodnog partnera Amerike u suočavanju s izazovima dvadesetih -prvo stoljeće.

Kako Savez odmjerava svoju budućnost nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna i priprema se za drugi krug proširenja, ova knjiga je obavezna za čitanje o prvom posthladnoratovskom nastojanju da se NATO modernizira za novu eru.

Dodaj u košaricu