Opis
U Mitologijama Roland Barthes analizira brojne mitove francuskoga građanskog društva iz sredine pedesetih godina 20. stoljeća. Promišljajući što je to osobito i u strukturi mitsko u predmetima svakodnevice i kulturnim fenomenima – od vina i mlijeka, deterdženta, ili novog modela Citroëna, do Einsteinova mozga, striptiza ili Tour de Francea – on iznosi kritiku same ideologije građanstva. Točnije iznosi kritiku građanskog Poretka i građanske Norme, koji se zasnivaju na ustaljenim principima poput naturalizacije: pretvaranja Povijesnoga u Prirodno, mistifikacije stvarnosti, te vjere u vječne esencije i zdravi razum.
Građanstvo svoje mitove stvara pomoću medija, masovne kulture, popularnih politika itd., pa Barthesu kao signal za ulazak u mitsko služi podjednako i naslovnica Paris Matcha s mladim crncem koji salutira u francuskoj vojnoj odori, i izložba predmeta od plastike, i novinski tekst o suđenju za ubojstvo, i reportaža s krstarenja kraljevskih obitelji. U prvom dijelu knjige u nizu kraćih eseja, prvotno napisanih za novine, on razobličuje mitove građanske svakodnevice, dok u drugome dijelu, naslovljenome Mit danas, teorijski analizira jezične mehanizme mitizacije na tragu Saussureovih postavki.
Barthesove su Mitologije za današnjeg čitatelja višestruko dragocjene – riječ je o knjizi koja je uzor žanra mini-eseja o fenomenima svakodnevice, potom o utjecajnoj semiološkoj studiji koja jedinstveno spaja stvarnost i teoriju, te o još jednom genijalnom Barthesovom zavirivanju “iza zastora jezika”. Na koncu, riječ je i o kritici (malo)građanštine, imperijalizma, masovne kulture i potrošačkoga društva koja je i dalje (ili pak iznova?) iznimno važna za razumijevanje naše današnjice.