Opis
Dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju 2008. i autor kolumne The New York Timesa nazvane po svojoj knjizi “Savjest liberala”, Paul Krugman predaje ekonomiju na Sveučilištu Princeton. Svojim knjigama posvećenim gorućim ekonomskim pitanjima ustrajno podiže svijest američke i svjetske javnosti o ekonomskim realitetima današnjice. Sada u svom provokativnom bestseleru jedan od najutjecajnijih političkih komentatora poziva na neodgodivo pružanje otpora krizi koja trese svijet.
Velika recesija traje još od 2008., a kraj joj se ne nazire. S druge strane, kako sam autor napominje u ovom snažnom obrazloženju njezinih uzroka, države koje obiluju resursima, darovitim ljudima i znanjem, svim sastojcima potrebnim za blagostanje i pristojan životni standard svih svojih građana, i dalje trpe intenzivne bolove.
Razvijeni svijet ostaje u krizi dok desetci milijuna muškaraca i žena traže posao, ali nisu u stanju pronaći radna mjesta, a vrijednost gospodarskog potencijala izražena u bilijunima ostaje neiskorištena. Poruka da smo suočeni s golemom i nepotrebnom katastrofom nikada nije bila relevantnija.
Dokle je kriza dosegla? Kako smo upali u stanje koje se može nazvati jedino depresijom? I, iznad svega, kako da se nje oslobodimo? Krugman odgovara na ta pitanja britkošću i upućenošću kojima se proslavio. Njegova poruka svima koji na svojoj koži osjećaju krizu istinski je dojmljiva: brz i snažan oporavak stoji nam na dohvat ruke, samo kad bi naši vođe pronašli jasnoću razmišljanja i političku volju da okončaju ovu krizu odmah.
Dokazi da je ova kriza bezrazložna – da je rezultat nečeg tako osnovnog kao što je nedovoljna potražnja, nikada nisu bili jasnijima, smatra Krugman. I kad bi vlade promijenile svoj katastrofalni pristup, te umjesto drastične štednje ponovno odlučile primijeniti poticaje, brzo bismo se oporavili.