Opis
Novu reviju osnovala je Cankarjeva naklada 1982. godine, kada je titoistički režim prvi put nakon ukidanja časopisa Perspektive 1964. dopustio skupini liberalno-konzervativnih kritičkih intelektualaca izdavanje urednički posve neovisnog časopisa. Vlasnik i izdavač časopisa je Nakladna kuća Nova revija.
Već 1980. godine, nedugo nakon smrti jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita, šest slovenskih autora i intelektualaca (kolumnist Dimitrij Rupel, filozof Tine Hribar, pjesnici Niko Grafenauer, Svetlana Makarovič i Boris A. Novak te književni povjesničar Andrej Inkret) podnijelo je peticiju vlastima SR Slovenije u kojoj su tražili da im se dopusti izdavanje novog samostalnog časopisa. U peticiji se tvrdilo da je alternativni časopis Problemi, koji je od sredine 1960-ih služio kao glavna kritička publikacija u Sloveniji, preuzela ljubljanska lakanovska škola te da je potreban novi časopis. Peticiju je potpisalo više od 60 javnih osoba iz Slovenije, koje su pismo potpore objavile u dnevnom časopisu Delo. Međutim, trebale su dvije godine prije nego što je časopisu dopušteno objavljivanje. Prvi broj izašao je 1982. godine pod jednostavnim nazivom Nova revija, što znači Novi časopis ili Nova revija. U izdavačkom su odboru bili intelektualci različitih generacija i različitih ideoloških pozicija. Njihovo zajedničko obilježje bio je kritički stav prema komunističkom režimu, iz zapadne perspektive: bilo liberalne, konzervativne, demokršćanske ili socijaldemokratske.
Sredinom 1980-ih Nova revija postala je jedan od glavnih glasnika disidentstva u Sloveniji, zajedno s lijevo liberalnim popularnim časopisom Mladina.
Godine 1987. izlazi 57. broj Nove revije u kojem su objavljeni Prilozi za slovenski nacionalni program, pledoaje za demokratsku i suverenu Sloveniju. Godine 1989. intelektualna skupina oko časopisa osnovala je Slovensku demokratsku uniju, koja se ubrzo pojavila kao jedna od ključnih političkih stranaka unutar koalicije DEMOS, široke koalicije koja je pobijedila na prvim slobodnim izborima za Državnu skupštinu Slovenije u travnju 1990. godine.
Osamdesetih godina Nova revija imala je nakladu od 3500 primjeraka. Naklada mu je 1990-ih pala na 1500 primjeraka.
Nakon osamostaljenja Slovenije 1991. godine časopis se proširio u jednu od najvažnijih kulturnih institucija u Sloveniji.
Dostupno:
26/27
31-56
58-90
92-94
101-107
109-112
115-120