Opis
Roman Muriel Barbery ”Otmjenost ježa” plijeni od prve stranice svojim neočekivanim zapletom, paradoksima, osjetljivim, dubokim i smiješnim likovima. Posjeduje nevjerojatnu plastičnost kojom dočarava život, a prodirući u bit ljudskih odnosa, topao je i duboko human; književnosti daje nadu.
Događa se u jednoj buržujskoj pariškoj zgradi u sedmom okrugu s glavnim likom kućepaziteljice koja čita filozofske knjige i romane, a pred stanarima koje svaki dan susreće glumi analfabetizam, ne bi li je ostavili na miru. Strastveno voli Tolstoja i rusku književnost, a Husserlovu fenomenologiju iščitala je uz Mahlerovu glazbu.
Mimo svih konvencija, ona se vezuje za gospodina Ozua, bogatog Japanca, koji je poziva je na večeru, te za Palomu, djevojčicu od dvanaest godina, nadarenu i suicidalnu. Malo pomalo, stvara se čipka tananih ljudskih odnosa. Roman razbija klišeje i donosi ipak optimistično viđenje jednog društva u kojemu socijalni okviri i granice nisu presudni za istinsko prožimanje ljudskih bića; u kojemu su odbačeni postavljeni u središte pariškog mikrokozmosa.
Inteligentan, malo karikaturalan, ali suptilan i duhovit, roman Muriel Barbery svojom otmjenošću predstavlja štit od najezde ambijentalne prostote današnje proze, te donosi osvježenje u zamornu recepciju industrijaliziranog i komercijaliziranog romana koji njome prevladava.