Opis
Slavonice dijalektološke i frazeološke donose opsežno i vrijedno paremiološko i leksičko blago kao rezultat višegodišnjeg marljivog istraživanja, prikupljanja, provjeravanja, uređivanja i obrade na velikom i idiomski raznolikom socio-kulturnom arealu istočne Hrvatske i temeljitom ispisivanju iz brojnih pisanih izvora. Građa se temelji na slavonskom dijalektu (slavonskoj ikavici, ekavici, jekavici, štakavici i šćakavici, na seoskim i gradskim govorima od iskona do danas), djelomično akcentiranom.
Pisano je vrlo pregledno, primjerenim metajezikom i stilom, što ga čini pristupačnim ne samo dijalektolozima i frazeolozima, nego i kroatistima, slavistima, etnolozima, etimolozima, piscima, povjesničarima jezika i drugim stručnjacima. Knjiga je namijenjena tzv. široj javnosti, kultunim i zavičajnim društvima, čitaonicama i muzejima, zavičajnoj nastavi hrvatskoga jezika, školskoj i fakultetskoj naobrazbi i pisanju odgovarajućih priručnika i udžbenika, tematskog i etnološkog rječnika da bi se zanemarena nematerijalna kulturna baština njegovala i sačuvala za sadašnje i buduće naraštaje.
Martin Jakšić
Djelo je relevantno i kao frazeološka zbirka, ali i kao doprinos očuvanju organskih idioma u vrijeme kad im se pod utjecajem općenacionalnoga jezičnog standarda neprestano smanjuje komunikacijski doseg, čemu doprinose i sociolingvistička strujanja kojima su organski idiomi izloženi u vrijeme globalizacije.
Marko Samardžija
Riječ je o zbirci slavonskih uzrečica, mudrih izreka, poslovica, klišeja, parafraza, frazema i frazeoloških sraslica te imena i naziva. Pomno skupljeni i funkcionalno razvrstani izrazi i izreke svjedoče, kako ističe sam autor, o “životnoj mudrosti nastaloj na temelju slavonskoga načina gledanja na svijet i život”.
Josip Užarević