Opis
Podvodno arheološko istraživanje u uvali Veštar kod Rovinja, Hrvatska 2008-2014. / Der Hafen von Veštar. Eine unterwasserarchäologische Untersuchung in der Bucht von Veštar bei Rovinj, Kroatien 2008-2014.
ROVINJ – Nakon petogodišnjeg projekta Veštar, odnosno njegovog podvodnog arheološkog istraživanja započetog još 2010. godine, na red je došao i projekt istraživanja novog nalazišta na hridi Piruzi. Projekt Veštar je okončan atraktivnom dvojezičnom monografijom i izložbom u Zavičajnom muzeju grada Rovinja, na kojoj su se mogli vidjeti pronađeni ulomci antičkog Vistruma. Vistrum je u sedmom stoljeću propao. Ista ekipa posljednje četiri godine istražuje i ovaj podvodni lokalitet kod hridi Piruzi.
Dva tjedna neprestano ronili i tražili
A riječ je o desetak ronilaca/arheologa Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra (dijela UNESCO-vog centra) i Bavarskog društva za podvodnu arheologiju kao i Zavičajnog muzeja grada Rovinja. Ovaj projekt je dobio financijsku podršku Ministarstva kulture RH-a i Turističke zajednice grada Rovinja.
Upravo, sredinom lipnja, okončan je i njihov dvotjedni rad koji je rezultirao velikim brojem izronjenih keramičkih ulomaka i jednom, kako nam je rekao dr. Luka Bekić, ravnatelj Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju iz Zadra gotovo cijelom amforom kao i arheološki najzanimljivijim i vrijednim pronalaskom – olovnim dubinomjerom, kojih doduše ima desetak u zemlji, no značaj ovog potonjeg je u tome što je izronjen unutar lokacije brodoloma i broda koji je uslijed nevremena i juga izgubio bitku s vjetrom još u petom stoljeću, te 1500 godina u svojim dubinama čuvao ovaj artefakt prošlosti.