Opis
Roman Vrijeme noć Ljudmile Petruševske predstavlja svakako njezino najsloženije djelo, kako po strukturi, tako i po snazi rečenica, razradi ideja i postavljanju pitanja od krajnje važnosti. Svakodnevica našega postojanja kroz jednostavno i izravno autoričino pripovijedanje postaje predmet neuobičajene i veličanstvene literature.
Vrijeme noć prati borbu Ane Andrianovne koja kao glava obitelji nastoji na okupu održati emotivno nestabilnu i financijski upropaštenu obitelj u ranim fazama postsovjetske Moskve. Pišući u prvom licu, Petruševska roman predstavlja kao rukopis koji su članovi Anine obitelji pronašli nakon njezine smrti, a u koji je ona pretočila frustracije i „razgolićenu“ (ne)moć roditeljske uloge. Ana se sve vrijeme bori i muči ne bi li pomirila snažnu ljubav prema obitelji i parazitski način života njezinih članova.
Djelo se smatra jednim od najznačajnijih dostignuća suvremene ruske proze, prevedeno je na više od 30 jezika, a našlo se i u užem izboru za najveću rusku književnu nagradu – ruski Booker.
Probudivši se usred noći, sovjetska pjesnikinja Ana Andrianovna izbacuje svoju bol u bilješkama koje ispisuje za kuhinjskim stolom. Ana je žena na rubu, majka i baka koja životari u Moskvi, dok s mukom osigurava hranu i krov nad glavom članovima svoje obitelji, koji uglavnom iskorištavaju njezinu dobrotu, ignoriraju njezine savjete i uzmiču pred njezinim izrazima ljubavi. Anina priča teče tempom koji oduzima dah, postajući gotovo nesuvislom kako se bliži zora. Snaga ove knjige u Aninu je liku i strašnoj ironiji s kojom opisuje svoj svakodnevni život i razočaravajuće pokušaje da shvati ljude koje voli, uz tako malo nade da će joj biti uzvraćeno. Ovomu oporom djelu, koje je ušlo u uži izbor za ruskoga Bookera, zasigurno je mjesto u svakoj zbirci proze.
Library Journal
Ispripovijedana prisnim, slobodnim, nehajnim stilom, priča je naizmjence duhovita i teška – dobrodošao uvod u djela vrlo darovite autorice.
Kirkus Review