Opis
Knjiga Gesta, tijelo, kultura sustavno i detaljno analizira i interpretira tjelesni kinetizam (kretnje, geste, mimiku i poze) Gogoljevih književnih junaka otkrivajući nam važnu ulogu koju gestualni sustavi igraju ne samo na području svakodnevne komunikacije nego i na području umjetnosti, pogotovo književnosti, kazališta i filma. Zamišljena kao prilog proučavanju poetike velikoga ruskog pisca, ova knjiga uvelike premašuje okvire tradicionalnog poetološkog opisa jer nam uz nove književnoznanstvene spoznaje o Gogoljevu stvaralaštvu pruža i duboke kulturološke i antropološke uvide u prirodu ljudske tjelesnosti, posebice ljudskog tijela u pokretu.
Autorica je, a upravo to smatram jednim od najvećih doprinosa proučavanju fenomena gestualnosti, upozorila na čestu podvrgnutost Gogoljevih likova tzv. fiziološkim gestama (šmrcanju, pljuvanju, kihanju, kašljanju, štucanju i sl.) koje, prema njezinim riječima “manifestiraju određena stanja junaka i komunikacijski bogate tekst”.
Živa Benčić
U knjizi se analiziraju osnovni gestualni obrasci u radovima jednog od najvažnijih ruskih pisaca 19. stoljeća – Nikolaja Vasileviča Gogolja, za kojeg je i ranije primijećeno da je veliku pozornost posvećivao opisima gestualnosti (u širem smislu – ponašanja) svojih likova.
Knjiga daje bogat pregled definicija i podjela gesti različitih autora, a prevladavajući aspekt istraživanja je kulturološki unutar kojega je pozornost usmjerena na dijakroniju (mijene gestualnosti u vremenu).
Autorica analizira ponašanje kao semiotički sustav koji jedna kultura doživljava prirodnim, iako je određen kulturalno. Pristup je motiviran velikom važnošću opisa ponašanja likova u Gogoljevim djelima.
Ivan Ivas