Opis
U uvodnom dijelu Dekanić sjajno identificira hrvatske nacionalne mentalitete, sindrome, komplekse i karakteristike, kao što su: racionalnost i iracionalnost, ekstremizam i uravnoteženost, konvertitstvo i stabilnost, oportunizam i malodušnost, i na taj način određuje ključne točke svoje analize i sinteze.
Sljedećih šest dijelova knjige sadrži sam čin stvaranja hrvatske države, domovinski rat, međunarodno priznanje, sve parlamentarne izbore 1990-2003., politiku svih vlada, vanjsku politiku, politiku prema BiH, ustavne promjene, političke krize, kontroverze oko Haaga, problematiku gospodarstva itd.
Najveća vrijednost ove knjige je u tome što autor nadvisuje radove sličnog žanra. Publicistički radovi iz pera političara i političkih stranaka, čak i oni najbolji, nose pečat nepodnošljive apologije i loše promidžbe. Radovi iz pera većine intelektualaca, čak i onih izvan stranaka, pate od ispraznog profesorstva i apstraktnog akademizma. U ovom radu, međutim, na plastičan i uvjerljiv način prikazuje se naš demokratski razvitak, bez trunke ideološke usmjerenosti.
Uporabna vrijednost ovog teksta je iznimno svestrana. Po sadržaju i stilu djelo je namijenjeno najširoj javnosti, a posebno medijima i obrazovnim institucijama. Ova knjiga može pomoći i političkim strankama jer ukazuje na njihove previde, promašaje, poraze, pa i katastrofalne greške, a nekima može razbistriti njihov politički um.