Opis
Iz tiska je upravo izašla knjiga Grad postkapitalizma, novo izdanje Centra za anarhističke studije. Knjiga je nastala kao dokument kongresa „Grad postkapitalizma“ održanog u kolovozu 2009. godine u Puli. Pulska grupa je neformalna skupina ljudi koja od 2006. godine potiče samoorganizaciju građana kao alternativu privatizaciji grada.
Pula je grad nezaobilaznih slika u kičastim turističkim spotovima u kojima se antičko nasljeđe prikazuje kao jedina njegova stvarnost, dok je u realnosti taj grad, kao i svaki drugi, postao je poprište sukoba vezanih uz raspolaganje i upravljanje viškom vrijednosti koji se u njemu proizvodi. To je mjesto ‘zamrznute sadašnjosti’ iz kojega se vojska kontinuirano povlači već 20 godina, ali u vojnim zonama se nije razvila komercijalna prenamjena koju bi usmjeravalo tržište nekretnina. Većina tih zona rezervirao je vladajući sustav političke moći alatima poput ZOP-a tj. zaštićenog obalnog područja i pripadajućeg mu projekta Brijuni Riviera, kako bi ih jednog dana mogli aktivirati za potrebe turističke eksploatacije. Ovakav zaustavljeni razvoj doveo je do transformacije tih zona u polja istraživanja novih načina življenja, neformalne proizvodnje i autonomnih projekata stvaranja drugačije vrijednosti, svojevrsni ‘pulski laboratorij’.
Pulski laboratorij poslužio je kao platforma razmjene iskustava 14 grupa učesnika međunarodnog kongresa ‘Grad post-kapitalizma’ budući je oslanjanje na postojeću realnost i na iskustva različitih grupa, inicijativa i pokreta koji se neovisno jedni o drugima razvijaju širom svijeta osnovni način prikupljanja znanja, metoda i alata koji su nam potrebni za nadilaženje postojeće hegemonije.
Sve više primjera diljem svijeta govori o tome da sadašnji oblici proizvodnje i života postepeno brišu granicu između struke i korisnika, urbanista i građana, arhitekata i aktivista. Osobe koje istražuju nove aspekte razvoja grada ujedno sudjeluju u istim transformacijama, a njihovo iskustvo postala je ključna metoda opisivanja nove urbane dinamike.
Zbornik ‘Grad postkapitalizma’ donosi transkripte predavanja svih 14 grupa koje su gostovale na kongresu, ali i detaljnije opise pojedinih pulskih lokacija na kojima se već prakticira autonomna organizacija života (bivša kasarna Rojc i bivša podmornička baza Katarina) ili se takva organizacija tek namjerava uspostaviti (bivši regrutni centar Muzil). Upravo su te tri lokacije i bile mjesta održavanja međunarodnog kongresa.
Zbornik je podijeljen na 4 bloka : ‘ Poprište sukoba’ , ‘ Nove institucije’ , ‘ Proizvodnja grada’ i ‘ Zemlja i sloboda’ , a svaki blok počinje pojedinim pulskim iskustvom i dalje razvija tu temu kroz iskustva pojedinih grupa učesnika kongresa.