Opis
Na kraju svoje knjige “Tao fizike” Capra je napisao: “Vjerujem da je pogled na svijet koji izvire iz suvemene fizike, u neskladu s našim sadašnjim društvom, koje ne odražava harmoničnu međupovezanost koju opažamo u prirodi. Kako bismo postigli takvo stanje dinamičke ravnoteže, potrebna nam je korjenito drugačija društvena i ekonomska struktura: kulturna revolucija u pravom smislu riječi. Opstanak cijele naše civilizacije možda ovisi o tome hoćemo li postići tu promjenu.”
Iako se za Capru tvrdi da nije naročito originalni mislilac, vještina pisanja jednostavnim stilom popularne znanosti i sposobnost kompiliranja tuđih znanja (ali i uz vlastiti doprinos!) rezultira da Capra u svojim knjigama čitatelju približava i poneke složenije znanstvene koncepte i ideje.
U ovoj knjizi Capra se pozabavio znanstvenim radom Leonarda da Vincija za koga smatra da je na mnogo načina „otac moderne znanosti” i začetnik empirijskog, sistematičnog pristupa promatranju prirode. Proučivši više od 6 000 stranica i 100 000 crteža koji su sačuvani iz njegovih slavnih „Bilježnica”, Capra nas uopznaje s genijem čiji je pristup znanosti bio umjetnički, ukazuje na širinu Leonardovih interesa, lucidnost njegovih zapažanja i njegovu genijalnu domišljatost koja je kreirala toliko izuma prije svog vremena – od stroja za letenje do idealnog grada.
“Tek sada, pet stoljeća kasnije, kada ograničenja njutnovske znanosti postaju više nego očita i kada mehanicistički, kartezijanski pogled na svijet posustaje pred holističkim i ekološkim pogledom, koji je sličan Leonardovu, možemo početi cijeniti punu snagu Leonardove znanosti i njezinu primjenjivost na naše moderno doba.” ( Fritjof Capra )