Opis
“Rat siromaha” (La guerre des pauvres, 2019.) renomiranog francuskog pisca i sineasta Érica Vuillarda snažan je prikaz Njemačkog seljačkog rata (1524-25.) koji posjeduje upadljive paralele s današnjim klasnim konfliktima.
U šesnaestom stoljeću protestantska reformacija otpočela je napad na privilegije Katoličke crkve ali ubrzo je i sama postala afirmirana buržujska vlast. Ruralni radnici i urbana sirotinja, kojima je i dalje obećavana jednakost u raju, počeli su zahtijevati jednakost ovdje i sada na zemlji. Izbila je žestoka bitka između moćnih – uhljebljeni protestanti – i preostalih, ubogog puka. Predvodio ih je niz teologa, a jedan od njih ostavio je svojom odlučnošću i energijom neizbrisiv trag u povijesti. Njegovo je ime Thomas Müntzer i njegove propovijedi zapalile su Njemačku.
“Rat siromaha” donosi njegovu priču – priču o ustanku kroz Riječ. Svojim upečatljivim, filmskim stilom, Éric Vuillard donosi uvid u tu, gotovo petsto godina staru, pobunu, koja je i dalje nevjerojatno relevantna za stravične nejednakosti s kojima se suočavamo danas.
Éric Vuillard je francuski pisac i sineast, rođen u Lyonu 1968., između ostalog autor je romana “Tuga zemlje” (Tristesse de la terre, 2014.) za koji je osvojio nagradu Joseph Kessel i “Dnevni red” (L’Ordre du jour, 2017.) za koji je osvojio Goncourtovu nagradu.