Opis
Baveći se projektiranjem protupožarne zaštite i njezinom primjenom u praksi, teorijskim i praktičnim pitanjima s područja zaštite od požara i eksplozija u tehnološkim i drugim cjelinama, osjetili smo određenu prenormiranost područja kao veliki nedostatak i ozbiljnu prepreku na putu provedbe zaštite.
Uočavajući ovu činjenicu, NADING je, nakon dvanaest godina izdao nove Zbirke propisa iz ovog područja, kako bi zainteresiranima bio olakšan uvid u propise koje treba poznavati da bi se tehnički i normativno ispravno izgradila i održavala zgrada sigurna za čovjeka i materijalne vrijednosti u njoj.
Autorica je bila predavačica stručnih predmeta u Vatrogasnoj školi MUP-a RH, a danas se bavi projektiranjem i stručnim savjetovanjem za potrebne mjere preventivne zaštite od požara kao i nadzorom nad izvedbom zaštite u zgradama.
Autorica je članica inozemnih stručnih udruga za protupožarnu zaštitu i sudionica stručnih seminara iz tog područja koje organiziraju različite institucije.
Knjige “ZAŠTITA OD POŽARA I EKSPLOZIJA – ZBIRKA PROPISA I NORMI” citirano prenose pedesetak najznačajnijih propisa koji se, prema autoričinom mišljenju najčešće ili svakodnevno primjenjuju u Republici Hrvatskoj, sa svim izmjenama i dopunama. Knjige se prije isporuke redovno usklađuju sa tekućim propisima.
U drugom dijelu knjige dat je popis ostalih propisa u RH sa svim izmjenama i dopunama, pravila tehničke prakse ( TRVB, VDS, VDI, RICHTLINIE …) kao i pregled najznačajnijih normi iz ovog područja ( HRN, HRN DIN, HRN EN, NFPA, …).
U uvodnom dijelu knjige autorskim se tekstom objašnjavaju temeljni pojmovi iz ovog područja potkrijepljeni shemama preventivne zaštite od požara i primjerom koncepta pri projektiranju mjera zaštite od požara za zgrade bilo koje namjene.
Format knjige je A 4, s oko 730 (projektiranje objekata), odnosno 530 (održavanje objekata) stranica.
Knjiga “ZAŠTITA OD POŽARA I EKSPLOZIJA – ZBIRKA PROPISA” namijenjena je:
– projektantima;
– inspekcijskim službenicima;
– stručnim ustanovama;
– referentima zaštite od požara i zaštite na radu;
– vojnim ustanovama;
– vatrogasnim djelatnicima;
– pravnim osobama koje se bave zaštitom od požara;
– direktorima i rukovoditeljima tehničkih sektora tvrtki;
– osiguravajućim društvima;
– održavateljima objekata;
– studentima i učenicima.