Opis
Jesu li javni dužnosnici moralno opravdani u prijetnjama nasiljem, obmanama ili prisiljavanju građana da djeluju za njihovo dobro? Mogu li pojedini dužnosnici biti moralno odgovorni za nepravde koje vlade počine? Dennis Thompson rješava ova pitanja razvijajući koncepciju političke etike koja poštuje zahtjeve i morala i politike. On kritizira konvencionalne koncepcije zato što ne uvažavaju razliku koju čini demokracija i što odgovornost pripisuje samo izoliranim vođama ili neosobnim organizacijama. Njegova knjiga nastoji ponovno uhvatiti osjećaj da muškarci i žene, djelujući umjesto nas i zajedno s nama u demokratskom procesu, donose moralne izbore koji upravljaju našim javnim životom.
Thompson istražuje etičke sukobe javnih dužnosnika oko niza političkih pitanja, uključujući nuklearno odvraćanje, stranu intervenciju, tajne istrage, birokratski nemar, financiranje kampanja, privatnost dužnosnika, zdravstvenu skrb, paternalizam socijalne skrbi, propise o drogama i sigurnosti te društveno eksperimentiranje. On na te sukobe gleda iz perspektive mnogih različitih vrsta javnih dužnosnika—izabranih i imenovanih rukovoditelja na nekoliko razina vlasti, administratora, sudaca, zakonodavaca, vladinih savjetnika, pa čak i liječnika, odvjetnika, socijalnih radnika i novinara čije profesionalne uloge često potiču ih u javni život.
U pojašnjavanju etičkih problema s kojima se susreću dužnosnici, Thompson kombinira teorijsku analizu s praktičnim receptom i počinje definirati područje istraživanja za koje su mnogi rekli da postoji potreba, ali kojemu je malo tko još pridonio. Filozofi, politolozi, politički analitičari, sociolozi, odvjetnici i drugi profesionalci zainteresirani za etiku u vladi dobit će uvid iz ove knjige.