Opis
Izvanredna opservacija o današnjoj Irskoj zabavna je i hedonistička priča o uspjehu jedne zemlje. Nazvana prema ironičnoj slučajnosti irskog baby booma krajem 1970-ih, koji se, preciznije, dogodio devet mjeseci (gotovo u dan) nakon što je papa Ivan Pavao II posjetio Dublin, “Papina djeca” u isto je vrijeme priznanje i neodoljivo duhovit portret prve generacije Keltskog tigra – ljudi koji su prosperirali od ekonomskog čuda koje je Irsku, nakon stoljeća gorke neimaštine, katapultiralo u naciju koja danas uživa u jednom od najviših standarda u svijetu.
“Papina djeca” autora Davida McWilliamsa bila je najprodavanija knjiga u Irskoj u 2006. godini, prodana u više od 100.000 primjeraka. No, takvo što se od stručnjaka kakav je McWilliams moglo i očekivati – jedan od najpoznatijih irskih novinara piše kolumne u uglednim irskim novinama, vodi vlastite emisije na Irskoj radioteleviziji, a tijekom uspješne novinarske karijere intervjuirao je neke od najutjecajnijih i najpoznatijih osoba našeg doba, između ostalih i Henryja Kissingera, Mihaila Gorbačova i Hillary Clinton.
Svoju je karijeru započeo kao ekonomist i bankar, bio je prvi ekonomist koji je predvidio irski gospodarski boom 1990-tih godina, a tijekom boravka u Istočnoj Europi i Srednjem Istoku bavio se izradom strategija banaka. Sve to dovelo je do titule Svjetskog mladog vođe, kako ga je 2007. godine nazvao Svjetski ekonomski forum.
Algoritam donosi priču o mladoj generaciji koja vlada Irskom, priču o uspjehu, priču o zemlji toliko sličnoj našoj, priču koju bismo lako mogli primijeniti na naše prilike. Hrvatska, naime, Ircima nije slična samo po naravi, već i ekonomijom.
Eksplozija na tržištu nekretnina i neobuzdana nacija koja voli tulumariti samo su neke od stvari koje nas povezuju s Ircima, a McWilliamsov opis kako je Irska dobila njemački bankovni PIN i time sebi omogućila neobuzdano trošenje mogao bi se slobodno preslikati na naše prilike s naslovom “Što nas čeka nakon ulaska u Uniju”.
“Papina djeca” priča je ispričana s toliko humora i stila da će vam nakon čitanja biti jasnije zašto Irci slove kao jedna od najdruželjubivijih i najsimpatičnijih nacija.