Ante Juric: Ravni kotari i Bukovica / Naselja – sakralni objekti, utvrde i arheološka nalazišta. Kulturno-povijesni pregled – s potpisom Ante Jurica.

19.91  (150.01 kn)

Šifra: BS – 30100

Izdavač i godina: Matica hrvatska Skradin, 2018.

Broj stranica: 475

Uvez: tvrdi

Format: 14×21 cm

Stanje:izvrsno

Nema na zalihi

Pridružite se listi čekanja kako biste dobili e-poruku kada ovaj proizvod postane dostupan

Opis

Knjigom o ovom nerijetko zanemarenom prostoru, Ante Juric pridružio se rijetkim autorima u hrvatskoj znanosti i publicistici koji su bavili područjem Ravnih kotara i Bukovice.

Ravni kotari zauzimaju prostor od Nina, Novigradskog i Karinskog mora sjeverozapadno, do donjih tokova rijeke Krke na jugoistoku, te zadarskog i pašmanskog kanala na jugozapadu i Bukovice na sjeveroistoku. Bukovica pokriva područje između južnih obronaka Velebita na sjeveru i sjeveroistoku, Karinskog i Novigradskog mora i rijeke Zrmanje, te Ravnih kotara (od jugozapada do jugoistoka) i srednjeg toka rijeke Krke

Prostor Ravnih kotara i Bukovice odigrao je značajnu ulogu u stvaranju najranije hrvatske države obuhvaćajući nešto šire područje između gradova Nina, Knina i Solina. Hrvati su potkraj 6. ili početkom 7. st. intenzivno naselili Ravne kotare i Bukovicu. Tu su obitavali i imali svoje posjede 12 poznatih hrvatskih rodova s kojima je ugarski kralj Koloman sklopio sporazum (Pacta Conventa). I ranije, a i kasnije kroz povijest, sve do najnovijih dana, taj je prostor igrao vrlo važnu ulogu u hrvatskoj povijesti.

Autor je na nešto manje od petsto stranica knjige obradio osamdesetak naselja koja pripadaju tom području. Najveći dio prostora posvećen je povijesnom prikazu naselja i arheološkim nalazima. Istaknuta su sva važnija arheološka nalazišta vezana uz pojedina naselja i navedena građa otkrivena u istraživanjima. Osobitu su pažnju u knjizi dobili Aserija i Bribir. Međutim, obrađena su i veća, ali i manja mjesta o kojima se rijetko može pronaći sintetski prikaz u literaturi: Benkovac, Karin, Novigrad, Posedarje, manastir Krupa, Ervenik, Đevrske, Piramatovci, Radučić, Vrana, Sonković, Ostrovica, Smilčić, Škabrnja, da spomenemo samo neke. Istaknuti su i obrađeni sakralni objekti iz različitih razdoblja s posebnim osvrtom na razrušene crkve u Domovinskom ratu i njihovu poslijeratnu obnovu. Tekst je obogaćen brojnim fotografijama crkvenih objekata i arheološke građe, te kartama i ilustracijama vezanim uz tematiku knjige. Budući da sintetizira rezultate mnogih stručnih i znanstvenih istraživanja (bibliografija obuhvaća preko 400 jedinica), rezultate tih spoznaja nastoji približiti širokom krugu čitatelja, svima onima koji žele više saznati o Ravnim kotarima i Bukovici i njihovoj bogatoj povijesnoj i kulturnoj baštini. Svako naselje ili lokalitet obrađeno je jedinstvenom metodologijom i donosi najvažnije podatke o svakom od obrađenih mjesta.

Knjiga je 2019. nagrađena Zlatnom poveljom Matice hrvatske.

Pročitaj više