Opis
Ugledni hrvatski liječnik, ekspert međunarodnih zdravstvenih organizacija, dr. Andrija Štampar vodio je ovaj \”Dnevnik\” na svojim putovanjima po svijetu između 1931. i 1938. godine.
Tijekom vođenja \”Dnevnika\” Štampar je bio ekspert Zdravstvene organizacije Lige naroda i Rockefellerove fondacije, savjetnik kineske vlade u doba režima Chiang Kai-sheka, pozvani predavač na brojnim uglednim sveučilištima, stručnjak koji je bio cijenjen i čije se mišljenje uvažavalo. Susretao se s različitim ljudima, od predsjednika i ministara do diplomata i glasovitih profesora i znanstvenika. Bio je svjedok brojnih događaja, poput talijanske okupacije Abesinije, Japansko-kineskog rata, sovjetskih petoljetki, pojave diktatura u Europi.
U stručnom pogledu on je sudionik i kreator dramatičnog obrata u javnom zdravstvu koji je doveo do prodora novih ideja preventivne i socijalne medicine u samu medicinu, ali i do novoga međunarodnoga zdravstvenog poretka.
No međutim, u \”Dnevniku\” je Štampar opisivao i male povijesti, sudbine običnoga čovjeka, prije svega seljakâ, u vrtlozima rata, neimaštine, bolesti i osobnih tragedija, kao i svoj osobni životni put te život njegove obitelji, tragedije, padove i uspone.
\”Dnevnik\” je svojevrsna osobna povijest čovjeka koji ne samo da je suosjećao i patio s drugima već je i sam proživio tešku patnju i bol. Iz njega se očitava jedno posve novo i do sada ne toliko poznato Štamparovo nježno, osjećajno i lomljivo biće.
No ipak, \”Dnevnik\” je i izraz optimizma i najava jednog novog i boljeg svijeta u kojem će bolesti i siromaštva biti sve manje.